ALPER AKÇAM DOĞUM GÜNÜ İÇİN

~~(8 Haziran Alper Akçam'ın doğum günü)
Doğum gününüz kutlu olsun.
Alper Akçam' ın  şiirlerinde, her zaman eylem durumunda, cesur bir adamın serüvenini; savaşlara, haksızlıklara direncini; aşk ve sevda yüklü bulutlarla uçuşunu; yaşadığı topraktan öğrendiklerini su ve güneşle yoğurup toplumsallaştırdığını görürüz.
Yazar, öykülerinde henüz çürümemiş, yozlaşmamış insan portrelerini okurla buluşturur. Bu kişileri, bozulmuş olan burjuvayla karşılaştırır. Anadolu coğrafyası ve Anadolu insanının maceraları eserlerinin başlıca konusunu oluşturur. Yazar eserlerinde, toplumdaki düzensizlikleri, çatışmaları gerçekçi bir yaklaşımla ele alır. Toplumsal çatışmayı ve bu çatışmanın da kişi üstündeki etkilerini yansıtmaya çalışır.
Çocukluğunda doğayla iç içe olması, yaşadığı köy hayatı, duyduğu anlatılar dilinin kaynağı oluşturur. Eserlerinde hayranlık uyandıracak kadar güzel canlı doğa tasvirleri vardır.
Sanatı hakkında çok şey söylemek mümkün.
"Hiç olmazsa diyorum, o eli kalem tutan adam gelse yakınlara.  Bölük pörçük anımsadığım hikâyemi anlatsam. O da yazsa. Henüz yazılacak ve okunacak bir şeyler varken." (Alper Akçam)
Eli tutan adam gelmiş yakınımıza ve yazmaya başlamış. O yazsın biz okuyalım; o yine yazsın, biz yine okuyalım. “Yazma mühendisi”  değerli şair ve yazarımıza, bu serüveninde güzel bir yolculuk diliyorum.
Yolunuz açık, kaleminiz kuvvetli olsun, değerli yazarım. Aydınlık, huzurlu, mutluluk dolu yıllarınız olsun. İyi ki varsınız, hep var olun. Saygılar sunuyorum.
(Duygu Dedetürk Yıldız)