FUTBOLCU ALPER AKÇAM

07. 06. 1952 tarihinde Ardahan’da doğdu. Nüfus kaydına doğum tarihi 8 Haziran olarak geçti. Altı yaşında ikinci sınıftan başladığı ilköğrenimini Ardahan 23 Şubat, Kırıkkale Gürler ve Tınaz İlkokullarında tamamladı. Kırıkkale Lisesi Orta Kısım’da başladığı ortaokulu Ankara Demirlibahçe Ortaokulu’nda bitirdi. Lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi’nde yaptı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yüksek öğrenim gördü. SSK Ankara Dışkapı Hastanesi’nde genel cerrahi uzmanı oldu. 

Genel cerrah olarak Ankara, Yalova, Karabük, Erzincan, yeniden Karabük, Bursa'da çalıştı. Erzincan Askeri Hastanesi'ndeki yedeksubaylık hizmeti dışında, tüm hekimlik uğraşı SSK hastanelerinde geçti. 

1964 yılında taşındıkları Ankara İççebeci’nin şimdi beton yığınları tarafından işgal edilmiş, o zamanlar badem ağaçlarıyla süslü toprak bir alanında futbolla tanıştı. Mahalle takımıyla Ankara çapında düzenlenen futbol maçlarında kendisini gösterdi. O zamanlardan beri genç yetenekleri kovalayan İlhan Cavcav ve arkadaşlarının dikkatini çekti. Kendisine sonradan açıklandığına göre, evleri üç kez Cavcav ve arkadaşları tarafından ziyaret edilerek Alper’in futbolcu olarak forma giyebilme için ailesinin onayı istendi. Bu talep, futbolla başı pek hoş olmayan, çocuklarının eve giren gazetenin önce spor sayfasın yönelmelerine tepkili Dursun Akçam tarafından geri çevrildi. Baba Dursun Akçam’ın futbolu pek sevmiyor olmasına karşın çocuklarına dostça yakınlaştığı anlarda, bir takımın yandaşı olduğunu açıklayıp puan cetvelinde en son sıralarda yer alan Yeşildirek, Karagümrük, Şekerhilâl gibi takımlar adına evde bağırıp çağırdığı anımsanır. 

Daha sonraki yıllardaki tıp eğitimi, arkasından döneminin gençlik hareketleri içinde yer alma sonucu futbol yaşamı kesintiye uğradı. 1970 yılında kendisinden bir yaş küçük olduğu için kardeşi Taner’in nüfus cüzdanını kullanarak SSK Genç Voleybol takımında bir yıl voleybol oynadı. Alper genellikle yedek kalmış olmasına karşın takımı o yıl Türkiye İkinciliği’ni kazandı.

Karabük Demirspor’da, 31 yaşındayken, 1983 yılında ilk kez lisanslı futbolcu olarak oynamaya başladı. Aynı zaman diliminde SSK Karabük Hastanesi’nin cerrahi yükünü de omuzlarında taşıyordu. Her şeye karşın çalışmalara en düzenli katılan, antrenman olmadığı günlerde de Çamlık’ta koşarak kendini maçlara hazırlayan, takımının en hırslı futbolcusu olarak tanındı. 1979 – 1996 yılları arasında çalıştığı Karabük’te Karabük Demirspor ve Karabük Esnafspor Kulüplerinin formasını giydi. 

1989 yılında Demirspor takımının yöneticisi olan Öner Kölemenoğlu’nun istemediği üç papaz! (Ahmet Çorbacı, Rızvan Gelişli ve Alper Akçam) arasında yer almış olarak gençleştirilmesi düşünülen takımdan dışlandı. “Üç papaz”, o yıl formasını giydikleri 2. Amatör kümedeki Karabük Esnafspor’u lig şampiyonu yapıp Demirspor’un da yer aldığı 1. Amatör Küme’ye çıkardılar. Aynı yıl Esnafspor başarılı sonuçlar alırken Demirspor küme düşme tehlikesi yaşadı. “Üç Papaz”ın ayarladıkları Esnafspor’un Demirspor’a yatması (maç verme) ile Demirspor küme düşmekten kurtuldu. Kölemenoğlu takımın yöneticiliğini bıraktı… Alper Akçam Demirspor’un kulüp başkanı oldu.

Karabük, Zonguldak, Bartın ve ilçelerindeki karlı çamurlu sahalarda futbol oynadı. Karabük Demirspor’un kulüp başkanlığını, takım kaptanlığını, zaman zaman da çalıştırıcılığını yaptı. D. Ç. Karabükspor’da da üç dönem yönetici oldu. Kulüp doktorluğunu da yaptığı D.Ç. Karabükspor’un ilk kez birinci lige çıktığı yıl Alper Akçam da yönetim kurulunda yer alıyordu.